Nosal - formacja skalna

Mała Lia zdobyła 1/8 Everestu, czyli Nosal (wysokość 1206 m n.p.m.)
Podejście na Nosal jest dość łatwe i krótkie, ale daje dużo satysfakcji. Ze skalistego wierzchołka roztaczają się bowiem niesamowite widoki.

 

Widok z Nosala

 

Widok-na-Kalatówki-Kuźnice-kolejkę-na-Kasprowy-Wierch-thelksinoe

 

Szlak (rozpoczynający się przy strumieniu Bystra) początkowo biegnie wśród drzew, wzdłuż tego strumienia. Trudności są jedynie na początku, później trasa jest dużo łatwiejsza, ukazując przepiękne widoki na Polanę Kuźnicką, Giewont i Kalatówki. Na skalisty szczyt dociera się (uwzględniając krótkie przerwy na odpoczynek) po niespełna godzinie.

 

Nosal skały

 

Skały Nosala

 

Z Nosala można pójść do Doliny Olczyskiej (potem na Polanę Kopieniec) lub na Halę Gąsienicową. Można też zejść do Kuźnic i zakończyć wspinanie.

Widok na Giewont

Widok-na-Krzyżne-Żółtą-Turnię-Granaty-thelksinoe

Skupniów Upłaz

Zejście na Halę Gąsienicową

Szlak na Halę Gąsienicową może nie jest bardzo trudny, ale długi i przez to chwilami wyczerpujący. Musimy przejść Boczań, Skupniów Upłaz i Przełęcz między Kopami. Cały wysiłek rekompensuje jednak piękno i majestat szczytów oraz pyszne jedzenie, czekające na strudzonego taternika w schronisku Murowaniec położonego na wysokości 1500 m n.p.m., a także – jak w przypadku Małej Lii – pieczątka, dokumentująca wspinaczkę.

Hala Gąsienicowa

Hala Gąsienicowa i Kościelec

Hala Gąsienicowa

Kościelec i Mały Kościelec

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz