Grillowane szparagi z jajkiem pofszetowym

 

Szparagi to smaczne i zdrowe rośliny, bogate w składniki mineralne i witaminy. Ponadto, są niskokaloryczne. Uważa się je również, m.in. z uwagi na swój falliczny kształt, za skuteczny afrodyzjak. Nie dziwi więc, że szparagami zajadali się już starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. W Polsce o szparagach pisał sam Adam Mickiewicz, wymieniając potrawy, które pojawiły się na wieczerzy w Soplicowie po znanej wszystkim przygodzie Tadeusza z Telimeną i mrówkami.

Mężczyznom dano wódkę; za czym wszyscy siedli
I chłodnik zabielany milcząc żwawo jedli.
Po chłodniku szły raki, kurczęta, szparagi,
W towarzystwie kielichów węgrzyna, malagi.

Wzorem Mickiewicza, też dzisiaj napiszemy o tych wiosennych warzywach. Wiosna dla nas ma bowiem niezmiennie smak szparagów, i to bez względu na to, czy zostają podane w formie przystawki czy dania głównego. Dzisiaj zapraszamy was na grillowane szparagi z jajkiem w koszulce.

 

Składniki (na 2-4 porcje):

  • 20 zielonych szparagów
  • 4 jajka
  • 4 łyżki startego sera mimolette vieille (lub innego sera długodojrzewającego)
  • sól gruboziarnista do smaku
  • świeżo zmielony pieprz do smaku
  • oliwa

 

Jak zrobić jajko poszetowe (w koszulce)
 

Przygotowanie:

W garnku dużą ilość wody doprowadzamy do wrzenia; po czym zmniejszamy ogień. Woda ma lekko falować.

W międzyczasie szparagi płuczemy, osuszamy i odłamujemy zdrewniałe końcówki łodyg. Rozgrzewamy patelnię grillową i dodajemy trochę oliwy. Na rozgrzaną oliwę przekładamy szparagi. Grillujemy przez 4 minuty – po dwie z każdej strony.

Jednocześnie z folii spożywczej odcinamy 4 większe kawałki (minimum kwadratowe). Rozkładamy je na blacie i smarujemy na środku oliwą. Tak przygotowaną folią wykładamy niewielką filiżankę i wbijamy do niej jajko. Unosimy rogi folii do góry i ściskamy tuż nad jajkiem, żeby usunąć z wewnątrz powietrze. Skręcamy i wiążemy w supeł, który zsuwamy nad samo jajko. Powtarzamy ten z etap z pozostałymi jajkami.

Powstałe w ten sposób woreczki wkładamy do lekko gotującej się wody na około 3-4 minuty. Ugotowane jajka przekładamy do zimnej wody z lodem, żeby zahamować proces gotowania (ten etap możemy pominąć, jeżeli od razu podamy danie). Rozcinamy nożyczkami folię i wyciągamy z niej delikatnie jajko.

Szparagi przekładamy na talerz. Układamy na nich jajko. Posypujemy solą, pieprzem i startym serem.

 

Zielone grillowane szparagi z jajkiem w koszulce

 

 

Print Friendly, PDF & Email

2 comments on “Grillowane szparagi z jajkiem w koszulce”

Dodaj komentarz