Szparagi to smaczne i zdrowe rośliny, bogate w składniki mineralne i witaminy. Ponadto, są niskokaloryczne. Uważa się je również, m.in. z uwagi na swój falliczny kształt, za skuteczny afrodyzjak. Nie dziwi więc, że szparagami zajadali się już starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. W Polsce o szparagach pisał sam Adam Mickiewicz, wymieniając potrawy, które pojawiły się na wieczerzy w Soplicowie po znanej wszystkim przygodzie Tadeusza z Telimeną i mrówkami.
Mężczyznom dano wódkę; za czym wszyscy siedli
I chłodnik zabielany milcząc żwawo jedli.
Po chłodniku szły raki, kurczęta, szparagi,
W towarzystwie kielichów węgrzyna, malagi.
Wzorem Mickiewicza, też dzisiaj napiszemy o tych wiosennych warzywach. Wiosna dla nas ma bowiem niezmiennie smak szparagów, i to bez względu na to, czy zostają podane w formie przystawki czy dania głównego. Dzisiaj zapraszamy was na grillowane szparagi z jajkiem w koszulce.
Składniki (na 2-4 porcje):
- 20 zielonych szparagów
- 4 jajka
- 4 łyżki startego sera mimolette vieille (lub innego sera długodojrzewającego)
- sól gruboziarnista do smaku
- świeżo zmielony pieprz do smaku
- oliwa
Przygotowanie:
W garnku dużą ilość wody doprowadzamy do wrzenia; po czym zmniejszamy ogień. Woda ma lekko falować.
W międzyczasie szparagi płuczemy, osuszamy i odłamujemy zdrewniałe końcówki łodyg. Rozgrzewamy patelnię grillową i dodajemy trochę oliwy. Na rozgrzaną oliwę przekładamy szparagi. Grillujemy przez 4 minuty – po dwie z każdej strony.
Jednocześnie z folii spożywczej odcinamy 4 większe kawałki (minimum kwadratowe). Rozkładamy je na blacie i smarujemy na środku oliwą. Tak przygotowaną folią wykładamy niewielką filiżankę i wbijamy do niej jajko. Unosimy rogi folii do góry i ściskamy tuż nad jajkiem, żeby usunąć z wewnątrz powietrze. Skręcamy i wiążemy w supeł, który zsuwamy nad samo jajko. Powtarzamy ten z etap z pozostałymi jajkami.
Powstałe w ten sposób woreczki wkładamy do lekko gotującej się wody na około 3-4 minuty. Ugotowane jajka przekładamy do zimnej wody z lodem, żeby zahamować proces gotowania (ten etap możemy pominąć, jeżeli od razu podamy danie). Rozcinamy nożyczkami folię i wyciągamy z niej delikatnie jajko.
Szparagi przekładamy na talerz. Układamy na nich jajko. Posypujemy solą, pieprzem i startym serem.
Pierwszy raz spotkałam się z takim sposobem gotowania jajek paszetowych! Ale muszę przyznać że na wielki plus! 😀
Dziękujemy. Pomysł niestety nie nasz, ale się sprawdza i to bardzo.